Kontakt z nami
Poleć nasz serwis
Dodaj stronę do ulubionych
Główna strona serwisuInformacje o StacjiNasze usługiSzczepieniaZdrowieMapa serwisuCiekawe adresy
Connection failed!Could not select the database db92285!

Nawigacja: << >> psseswidnica.pl : Szczepienia : Świnka

 


Świnka - nagminne zapalenie ślinianek

Barbara Wyłub
Oddział Epidemiologii 09.12.2002 r.

Świnka jest to ostra wirusowa choroba zakaźna przebiegająca z gorączką i bolesnym obrzękiem gruczołów ślinowych - najczęściej przyusznych, rzadziej podżuchwowych lub podjęzykowych i nierzadko z objawami ze strony centralnego układu nerwowego.

Źródło zakażenia

Źródłem zakażenia jest chory człowiek oraz osoby z bezobjawowym przebiegiem choroby.

Drogi szerzenia

Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z chorym; rzadziej przez kontakt pośredni (przedmioty świeżo zakażone śliną osób chorych).

Wrota zakażenia

Wrotami zakażenia jest błona śluzowa górnych dróg oddechowych, gdzie następuje namnażanie wirusa i rozsiew za pośrednictwem krwi do narządów wewnętrznych. Choroba zaczyna się nagle.

Objawy i przebieg choroby

Okres wstępnych objawów jest dość krótki, objawy w nim występujące mało charakterystyczne. U chorego może pojawić się złe samopoczucie, ogólne rozbicie, utrata łaknienia, dreszcze, podwyższona ciepłota ciała, a u dzieci dodatkowo wymioty i bóle brzucha. Po okresie objawów wstępnych następuje szybkie powiększanie gruczołów ślinowych, najczęściej w okolicy przyusznej, sugerujące czasami zapalenie ucha środkowego. Obrzęk może być jednostronyy, stopniowo w ciągu 24 - 48 godz. powstaje obrzmienie drugiej ślinianki. Narastającemu obrzękowi towarzyszy ból nasilający się przy jedzeniu kwaśnych potraw. W okresie powiększenia ślinianek nadal utrzymują się objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie , ogólne rozbicie oraz gorączka ( na ogół niezbyt wysoka, trwająca około tygodnia). Wirus świnki atakuje narządy wywodzące się z mezenchymy, dlatego, oprócz gruczołów ślinowych , dodatkowo, w różnym stopniu, mogą być zajęte narządy, takie jak tarczyca, gruczoły sutkowe, trzustka, jajniki, jądra, najądrza oraz ośrodkowy układ nerwowy. W przebiegu świnki mogą wystąpić powikłania o różnej lokalizacji narządowej. W 10 do 15% przypadków dochodzi do świnkowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. W tym przypadku objawy w postaci bólów głowy, nudności, wymiotów rozpoczynają się w 5-7 dniu po wystąpieniu stanu zapalnego ślinianek. Mogą również występować stany zapalne ośrodkowego układu nerwowego bez zajęcia ślinianek i objawów sugerujących świnkę.

Trwałym następstwem poświnkowego zapalenia opon mózgowo rdzeniowych może być uszkodzenie nerwu słuchowego i jednostronna głuchota.

Innym częstym powikłaniem,zwłaszcza u osób chorujących na świnkę w wieku dojrzałym jest zapalenie trzustki i jąder.

Wrażliwość na zakażenie - powszechna. Po przebyciu choroby występuje trwała odporność. Niemowlęta do 6- 8 -miesiąca życia chorują rzadko, ponieważ posiadają przeciwciała ochronne przekazane przez matkę.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie świnki jest wyłącznie objawowe; brak jest środków swoiście działających. Należy zwrócić główną uwagę na właściwe pielęgnowanie chorego dziecka, zalecając pobyt w łóżku przez okres utrzymywania się objawów klinicznych, częste pojenie lub płukanie ust. Ulgę przynosi stosowanie miejscowo okładów ogrzewających na ślinianki. Zapobieganie śwince ogranicza się do izolacji chorego przez okres utrzymywania się objawów klinicznych (nie krócej niż 9 dni). Nie stosuje się izolacji osób kontaktujących się z chorym. Obecnie w zapobieganiu tej chorobie coraz szerzej stosowane są szczepienia.

Szczepienia zalecane

  • od 13-go miesiąca życia - szczepienie przeciwko śwince szczepionką monowalentną,
  • 13-14 miesiąc życia szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce w miejsce obowiązkowego szczepienia przeciwko odrze jako szczepienie podstawowe,
  • 7 rok życia - szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce w miejsce obowiązkowego szczepienia przeciwko odrze jako szczepienie podstawowe.

Na polskim rynku dostępne są szczepionki monowalentne p/odrze śwince, różyczce MMR II oraz Priorix.

Literatura:

  1. red. Wiesław Magdzik „Choroby zakaźne i pasożytnicze. Zapobieganie i zwalczanie”, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Kraków 1993 r.
  2. „Szczepienia dobrodziejstwem dla dzieci i młodzieży - zapobieganie śwince”, dr Grażyna Dulny, mgr Elżbieta Łata, Merck Sharp and Dohme Idea Inc. Oddział w Warszawie.


Biuletyn Informacji Publicznej
BIP


Gorący temat
Najnowsze
Najpopularniejsze
Wolne Oprogramowanie

Copyright © 1999 - 2003. PSSE Świdnica. Projekt nagłówka, PHP i MySQL: gregbialowas.com.
PHP i skład HTML: Tomasz Bednarski.
Administracja serwisu: Łukasz Drożdż